Kolędowanie naszych uczniów

fot. Tomasz Kawka/Dziennik Zachodni

Piątek 12 stycznia był bardzo trudnym dniem dla naszych uczniów – członków zespołu muzycznego i regionalnego. Wcześnie rano wystrojeni w stroje Śląska Cieszyńskiego, wzięli udział w XX Konkursie Kolęd i Pastorałek, który co roku odbywa się w GOK-u w Rudzicy.  Zgodnie z regulaminem zaprezentowali dwa utwory: „Nie masz ci nad tę gwiazdeczkę” i „Hola, hola”. W swojej kategorii klasy IV-VI zdobyliśmy II miejsce: „ za doskonałe przygotowanie muzyczne i sceniczne, ogólny wyraz artystyczny”.

Parę godzin odpoczynku i kolejne wydarzenie tego dnia. Na zaproszenie Związku Górnośląskiego pojechaliśmy do Katowic razem z Zespołem Jasieniczanka. Związek Górnośląski to najstarsza i największa organizacja regionalna na Górnym Śląsku powstała w 1989r. Dziś to prawie 50 kół i bractw skupiających kilka tysięcy członków. U podstaw Związku Górnośląskiego leży zamiar obrony wartości kulturowych i cywilizacyjnych Górnego Śląska, powstałych na gruncie chrześcijańskim. Tam wzięliśmy udział w XXXIII Kolędowaniu przed górnośląską „betlejką” w bazylice ojców Franciszkanów w Panewnikach. „Szwarne Dziecka” zaśpiewały przygotowane kolędy, a pastorałkę „Gore gwiazda” wykonały razem z Zespołem Jasieniczanka. Obu zespołom akompaniowała kapela z Jasieniczanki.

W swoich tradycyjnych strojach, wystąpiły również inne zespoły ludowe: „Mikołowianki” z Mikołowa, Ćwikliczanie z Ziemi Pszczyńskiej, „Kokoszyczanki” z Ziemi Wodzisławskiej  oraz „Mała Strzecha” z Ziemi Raciborskiej. Na koniec kolędowało Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im. Janiny i Adolfa Dygaczów pod kierownictwem Grzegorza Płonki z Ligoty. W Bazylice Ojców i Braci Franciszkanów wybrzmiały najpiękniejsze tradycyjne i ludowe kolędy, które ponownie wprowadziły uczestników w bożonarodzeniowy czas.

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content