„Misja Antarktyda” – pokój zagadek dla klas I-III

Na przekór trudnym czasom, z którymi przyszło nam się obecnie zmierzyć, postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole pokój zagadek dla uczniów klas I-III. To już kolejny „escape room”, w którym uczniowie mogli zmierzyć się z rozwiązaniem zagadek w nowej formie metodycznej, a także rozwijać umiejętność kojarzenia faktów i logicznego myślenia.

Tym razem fabuła naszego pokoju została oparta na wydarzeniach z filmu „Przygoda na Antarktydzie”. Uczniowie  przenieśli się w wyobraźni do krainy skutej lodem, gdzie przez bardzo złe warunki atmosferyczne zostały uwięzione pieski husky. Celem misji było dostanie się na ten mroźny kontynent oraz uratowanie małych bohaterów. Aby to zrobić uczniowie musieli wykazać się sprytem i różnorodnymi umiejętnościami, a także myśleć twórczo i współpracować ze sobą, dzięki czemu rozwijali swoje kompetencje kluczowe. Wiedza z matematyki i języka polskiego, a także praktyczne umiejętności tj. ważenie, mierzenie, odczytywanie godzin z zegara, otwieranie kłódek, były niezbędne, aby dotrzeć do celu. Każda z drużyn pracowała zupełnie inaczej, ale wszystkim udało się wykonać zadanie. Wielkie szczęście i satysfakcja towarzyszyły uczniom po otwarciu ostatniej skrzyni, w której ukryte były medale z napisem „Misja Antarktyda”. Zaangażowanie, przeżycia widoczne na twarzach uczniów oraz ich relacje i opowieści po wyjściu z sali to ogromna radość dla organizatorów.

Pokój zagadek to innowacyjna forma zajęć w edukacji, która przynosi wiele korzyści. Poza wymienionymi powyżej, czas spędzony w „escape roomie” to czas rozmów, interakcji, budowania relacji. W myśl zasady „bawiąc-uczyć” nasi uczniowie mogli rozwijać także swoje kompetencje społeczne, co jest niezwykle cenne w czasach pandemii, zdalnego nauczania i izolacji.

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content