Mobilne planetarium w naszej szkole!

We wtorek 7 marca 2023 r., uczniowie naszej szkoły za sprawą mobilnego planetarium wyruszyli w kosmiczną podróż, która miała na celu przybliżenie im budowy naszej galaktyki – Drogi Mlecznej oraz poznanie procesów, jakie w niej zachodzą. Uczniowie, po krótkiej pogadance, zostali zaproszeni przez prowadzącego do wnętrza tajemniczej kopuły, zwanej Orbitkiem, gdzie położyli się na materacach, aby swobodnie obserwować wyświetlane animacje.

„RAKIETĄ DO PLANET”

W klasach I-III niecodzienna lekcja rozpoczęła się od startu rakietą w kosmos. Dzieci uczyły się piosenki o planetach, wspólnie je przeliczały oraz zwiedzały Układ Słoneczny poznając nasze planety z bliska. Została również omówiona rola Słońca i Księżyca. W przystępny dla uczniów sposób, wyjaśniono ruch obrotowy i obiegowy Ziemi oraz jak to się dzieje, że gdy na jednej półkuli jest noc, to na drugiej jest dzień. Uczniowie poznali także Znaki Zodiaku oraz obserwowali Gwiazdozbiory nieba północnego. Dowiedzieli się również, czym jest zanieczyszczenie światłem. Na zakończenie wielu emocji dostarczył dzieciom „Kosmiczny roller coaster.”

„KOSMICZNY ZEGAR”

W klasach IV – VI uczniowie poznali tajniki ruchu obiegowego i obrotowego. „Wszystko wokół się kręci i obraca. Nasza Ziemia dookoła własnej osi, Księżyce dokoła Planet a Planety dookoła Słońca… Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat. Wszystko jest od siebie zależne…” Ponadto zwiedzili planety Układu Słonecznego, razem z Neilem Armstrongiem wylądowali na Księżycu i dowiedzieli się co nieco o misji Apollo 11. Nasi wychowankowie poznali pojęcie widnokręgu, rozpoznali kierunki świata i nauczyli się odnajdywać północ za pomocą gwiazdy Polarnej.

„MIEJSCE ZIEMI W KOSMOSIE – I CO Z TEGO WYNIKA”

Seans dla klas VII – VIII  obejmował tematykę powstania Układu Słonecznego i jego planet, teorię geocentryczną i heliocentryczną oraz ruch wirowy Ziemi i jego następstwa. Wytłumaczono także powstawanie pór roku, łącznie z nachyleniem ziemi pod kątem i energią, jaką słońce przekazuje w danym okresie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda górowanie Słońca w różnych porach roku, poznali gwiazdozbiory nieba północnego, szukali także Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz Gwiazdy Polarnej. Poznali wiele ciekawostek o gwiazdozbiorach w różnych porach roku.

Zajęcia w mobilnym planetarium to doskonała forma edukacji, która w przystępny i ciekawy sposób przybliżyła uczniom wiedzę na temat wszechświata oraz rozbudziła zainteresowania geograficzne i astronomiczne. Ta interesująca lekcja z pewnością przyczyni się do lepszego rozumienia otaczającej rzeczywistości przez naszych wychowanków.

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content