W marcu, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy, przeprowadzona została akcja pt. „Tydzień dla Ukrainy”. Celem akcji było pokazanie wsparcia i jedności z ludnością zza naszej wschodniej granicy, gdzie w dalszym ciągu trwa krwawa walka zbrojna. Nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły wykazali się ogromnym zaangażowaniem i chęcią pomocy w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

Tydzień rozpoczęliśmy akcją „Wyślij wiadomość”, kiedy to na korytarzu naszej szkoły pojawiła się ogromna pocztówka, na której uczniowie mogli zamieszczać słowa wsparcia dla sąsiadów z Ukrainy oraz przelewać swoje emocje na papier. Dzięki temu powstały piękne prace wykonane przez dzieci z „Zerówki”. Uczniowie ZSP również wykazali się ogromną kreatywnością. Celem tej formy aktywności była pomoc dzieciom w uporaniu się z ogromem emocji, które towarzyszyły im od pierwszych dni wojny, i jednocześnie pokazanie, że nawet proste słowa życzliwości są w stanie rozładować napięcie. Pocztówka została sfotografowana i umieszona na forum polsko-ukraińskim.

Kolejne dni przyniosły nowe niespodzianki, tym razem związane z językiem. Uczniowie poznali między innymi podstawowe zwroty ukraińskie poprzez akcję: „Szkolna nawigacja”. Realizacja tej akcji polegała na umieszczeniu wewnątrz budynku szkoły kartek z fonetycznym wymówieniem nazwy pomieszczenia lub zwrotu (na górę, w prawo, biblioteka itp.). Pojawiła się również gazetka przygotowana przez nasze polonistki z ciekawymi zwrotami polskobrzmiącymi. Zabawa z językiem ukraińskim zachęcała uczniów do zgłębiania wiedzy wokół zagadnień językowych, skłaniała do zbadania kontekstów historycznych, powiązań grupy języków słowiańskich oraz ukazała zapis cyrylicą, co dla niektórych było ogromnym wyzwaniem, a starszym pracownikom szkoły dało możliwość przypomnienia sobie zwrotów zapamiętanych z lat szkolnych.

Środa rozpoczęła się pod hasłem: „Kotylion jedności”. W tym dniu cała społeczność szkolna miała przypinki w kolorach żółto-niebieskich, wykonane według własnego projektu.

Nie byłoby solidarności bez realnej, materialnej pomocy. W czwartek – z pomocą rodziców i nauczycieli, którzy upiekli pyszne ciasteczka – Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz ciasteczek. Cały dochód przekazany został na pomoc Uchodźcom z Ukrainy. Uzbierano kwotę 1299 złotych. Cała suma przekazana została Ośrodkowi dla Sierot w Ustroniu, w którym schronienie znalazło ok 100 dzieci ewakuowanych z terenów objętych wojną. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, a wspólną pracą i zaangażowaniem udało się nam przekazać potrzebującym realną pomoc, którą stanowiła również zbiórka darów prowadzona w naszej szkole. Z tego miejsca składamy ogromne podziękowania dla każdego darczyńcy. Wszystkie dary zostały przekazane potrzebującym.

Przez cały tydzień uczniowie wykonywali w swoich klasach gazetki tematyczne, powiązane z „charakterem” klas lekcyjnych. Dzięki temu w klasie chemicznej pojawiły się postaci z grona naukowców ukraińskich i zdobyczy naukowych. Gazetka przy sali gimnastycznej informowała o znanych sportowcach i klubach piłkarskich. Bardzo ciekawa była też gazetka „kulinarna”. Jednak uczniowie najbardziej skupili się na gazetce w klasie informatycznej, która informowała o wykorzystaniu hakerów i systemów informatycznych do odpierania cyberataków. Cała koncepcja gazetek tematycznych miała na celu poszerzenie horyzontów naszych podopiecznych oraz zaangażowanie ich do pracy twórczej. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich kreatywności i celności w doborze źródeł wiedzy.

Tygodniową akcję uwieńczyła wspólna praca plastyczna, w której każda osoba w szkole miała swój udział. Z naszych odbitych oraz wyciętych dłoni powstał ogromny i piękny obraz pt. „Łąka pokoju”, obraz świata spokojnego, kolorowego i przyjaznego, którego życzymy sobie, rodakom, sąsiadom oraz naszym dzieciom.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content