Warsztaty w Koszęcinie

Warsztaty w Koszęcinie były 2-dniową nagrodą dla Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne dziecka”, działającego w Szkole Podstawowej w Iłownicy za wyśpiewane pieśni w Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2023”. Wszyscy uczniowie czekali na  nie z utęsknieniem.

W piątek 17 listopada wyruszyliśmy do Pałacu w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po zakwaterowaniu i obiedzie zwiedziliśmy zabytkowe wnętrza pałacu, salę z pamiątkami po Stanisławie Hadynie (założycielu zespołu), trofea zespołu z wyjazdów i koncertów. Obejrzeliśmy stroje różnych regionów Śląska (Biały, Czarny i nasz Zielony), a wiele rekwizytów mogliśmy przymierzyć.

Warsztaty wokalne prowadziła pani Karolina Banach. Było już późne popołudnie i były obawy, czy dzieci wykrzesają z siebie jakąś energię, głos, moc,  ale niepotrzebnie. Były skoncentrowane, słuchały i ćwiczyły zgodnie ze wskazówkami, a pani Karolina bardzo wszystkich chwaliła. Wieczorem czekała na nas kolacja i  zabawy do 22.00.

Następnego dnia mieliśmy zajęcia taneczne z solistką baletu. Na początku była rozgrzewka, rozciąganie mięśni całego ciała, kroczki zgodnie z muzyką, ćwiczenia rytmicznie, obroty, podskoki raz na prawą, raz na lewą stronę – super zabawa i radość na wszystkich buziach. Następnie ćwiczyliśmy tańce ze wstążką – najpierw zgodnie z poleceniami pani Joasi, a później do wesołych przebojów każdy improwizował jak potrafił, a wstążki się zwijały i wiązały w supełki.

Ostatnie zajęcia teatralno – dykcyjne poprowadził Mistrz Mowy Polskiej z roku  2015  pan Piotr Hankus – niesamowity głos i niesamowite podejście do młodzieży. Oczarował ich pomysłem, „zapalił” do odgrywania różnych postaci, wyrażania emocji i w godzinę stworzyli pantomimę pt. „Etiuda z plakatem”. Sposób, w jaki pracowali nasi uczniowie oraz ich umiejętności są naprawdę godne podziwu. Pan Piotr przygotował podkład muzyczny i po jednej próbie powstał 8-minutowy filmik. Wszyscy byli skupieni, uważni, włączali się w odpowiednich momentach przedstawienia. Niesamowita 13-tka dzieciaków!!! Coś w nich jest… I znowu same pochwały dla naszych uczniów – zdolne, grzeczne, chętne do pracy.

Niestety nasze warsztaty dobiegły do końca. Pozostało już tylko spakować się, posprzątać pokój i zjeść obiad. Wtedy dowiedzieliśmy się, że w pałacu straszy…Na szczęście już wyjeżdżaliśmy. Takie to były warsztaty.  Zapamiętamy je na długo.

Opiekun Zespołu Regionalnego

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content