Wycieczka edukacyjna do Bielska-Białej

Wycieczka edukacyjna do Bielska-Białej

Dziewiętnastego listopada br. nasi uczniowie mieli niecodzienną okazję spędzić cały dzień na ciekawej wycieczce do Bielska. Wszyscy ochoczo wyruszyli autokarem spod szkoły o godzinie 7:30. Trasa do wyznaczonego celu przebiegła gładko i niepostrzeżenie. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy nasz autokar zajechał pod Bielskie Centrum Kultury . Tam prędziutko szkolna dziatwa rozebrała swoje odzienia i zajęła miejsca w przepięknej auli. O godzinie 8. 30 rozpoczęła się pierwsza atrakcja tego dnia. Obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Uczniowie mogli się przenieść w fantastyczny świat goblinów, troli, krasnoludów. Razem z Bilbo Bagginsem dotrzeć do skarbu przodków Thorina. Po wspaniałej uczcie kulturalnej, ruszyliśmy na dalszą eskapadę po mieście. Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historyczne na Zamku Sułkowskich. Było trochę czasu, więc idąc z BCK zahaczyliśmy o plac Bolesława Chrobrego. Tam odpoczęliśmy, skonsumowaliśmy kanapki, niektórzy odwiedzili kawiarnię „Delicje” – istniejącą chyba od zawsze. O godzinie 11:00 skierowaliśmy się na zamek. Na zamkowym dziedzińcu czekał już przewodnik, który bardzo ciekawie i interesująco zapoznał nas z historią zamku. Dowiedzieliśmy się, że wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Najstarsze części pochodzą z XIV wieku, a przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. Po zwiedzeniu zabytku ruszyliśmy w stronę Starego Rynku, gdzie w centralnej jego części znajduje się fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz Neptuna. Wybiega z niej w kierunku wschodnim sztuczny kanał o długości 15 m, przy zakończeniu którego umieszczono podświetlaną makietę całego placu. Zarówno fontanna, jak i kanał są zazwyczaj nieczynne zimą. Na placu znajdują się dwie, przykryte szkłem pancernym, ekspozycje archeologiczne: fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienna studnia z tego samego okresu. Po obejrzeniu placu w końcu mogliśmy trochę odpocząć i coś zjeść. Sielanka trwała niedługo – panie po 40 minutach poprosiły o zebranie się uczestników i ruszyliśmy wszyscy na parking, gdzie czekał na nas autokar. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy pod szkołę o godziny czternastej. Źródło zdjęcia: https://muzeum.bielsko.pl/pl/historia-muzeum-zamek
Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content