Zasady Zdrowego Żywienia

Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży

Podstawążywienia dzieci i młodzieży jest urozmaicenie diety w różne produkty.Każda grupa produktów spożywczych jest źródłem innych cennych dla zdrowia składnikówodżywczych, dlatego wybierajmy z nich te najbardziej wartościowe.Głównymźródłem energii dla organizmu są produkty zbożowe,zawierają wiele składnikówodżywczych oraz witamin. 

Należy wybierać artykuły z tzw. grubego przemiału, które zawierają więcej witamin, szczególnie z grupy B, składników mineralnych (magnezu, cynku), błonnika pokarmowego. Oprócz pieczywa pełnoziarnistego (ciemnego -razowego, typu graham), poleca się także ryż pełnoziarnisty nie łuskany(brązowy), oraz kaszę gryczaną i jęczmienną, razowy makaron.

Kolejnym ważnym produktem jest mleko i jego przetwory, będąc najważniejszym źródłem wapnia w diecie, niezbędnego do budowy zdrowych kości i zębów. Mleko zawiera witaminy A, D i B2 i jest źródłem białka, o najwyższej jakości. Uczniowie powinni albo wypijać 3-4 szklanki mleka dziennie lub część mleka zastępować produktami mlecznymi takimi jak jogurty, kefiry, maślanka, lub serami twarogowymi.

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa
i owoce.

Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.

Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.

Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.

Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

Warzywa i owoce powinny być spożywane kilka razy dziennie, bowiem dostarczają składników mineralnych i witamin oraz flawonoidów, są głównym źródłem witamin (C,E, karotenów), które mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Ponadto są źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje czynności przewodu pokarmowego. Owoce i soki owocowe oprócz wartościowych witamin i błonnika, zawierają duże ilości cukrów prostych, których spożycie powinno być ograniczane. Dlatego też należy spożywać więcej warzyw niż owoców.

Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych takich jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Powinny być stosowane tylko jako dodatek do potraw.

W codziennej diecie należy ograniczyć spożycie cukru, gdyż jego nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej. Zalecane jest również ograniczenie spożycia soli kuchennej do 5 gramów dziennie (w przybliżeniu 1 płaska łyżeczka). W potrawach zastępujemy ją aromatycznymi ziołami jak majeranek, bazylia, oregano, czosnek, tymianek itp.


Nie zapominajmy o codziennej aktywności fizycznej. Ruch korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę.

Skip to content