Wycieczka edukacyjna klasa VIII

11 października 2021r. uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach oraz budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, bez względu na rasę i wyznanie.


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę z napisem „ ARBEIT MACHT FREI”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Następnie udaliśmy się do bloków obozowych. W trakcie zwiedzania młodzież poznała historię powstania i cel założenia obozu; dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Będąc pod Ścianą Śmierci, gdzie dokonywano egzekucji więźniów – minutą ciszy, w skupieniu oddaliśmy hołd zamordowanym. Uczestnicy wycieczki byli pod dużym wrażeniem tego co zobaczyli i usłyszeli od Pani przewodnik. Każdy na pewno zapamięta tą lekcje historii i miejsce gdzie „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content