Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w międzyszkolnej akcji „Włóczykije na szlaku” i przez osiem miesięcy podjęły się zdobywania wyznaczonych tras.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział 60 osób, co stanowi 30% społeczności naszej placówki. Było to 40-stu uczniów oraz 20-stu przedszkolaków. Aż 47 osób pokonało 10 lub więcej tras, zasłużyło więc na odznakę „Złotego Włóczykija”.

Ilość tras, które udało się łącznie pokonać to 470! Były to trasy  górskie, miejskie, rowerowe oraz dowolne.

Uczestnicy spacerując oraz jeżdżąc na rowerach zwiedzali najbliższą okolicę, poznawali różne zakątki Iłownicy, Landeka, Pierśćca, Zaborza, Bronowa i Goczałkowic. Udali się także na wędrówkę szlakiem lokalnych kapliczek.

Jeśli chodzi o szlaki górskie, dużą popularnością cieszyły się trasy w pobliskim Beskidzie Śląskim: Dolina Wapienicy, szlak na Kozię Górkę, Błatnią, Klimczok, Szyndzielnię, Magurkę Wilkowicką, Tuł, Równicę, Przełęcz Karkoszczonkę, Malinowską Skałę, Trzy Kopce Wiślańskie, Stary Groń oraz Szlak Wspomnień w Brennej. Pojawiały się także szlaki w Beskidzie Żywieckim – Rysianka, w Pieninach – Sokolica, w Bieszczadach – Połonina Caryńska, oraz w Tatrach – Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Strążyska, Nosal i wreszcie Dolina Pięciu Stawów, która jest najwyżej położonym miejscem odwiedzonym przez „Włóczykijów” – 1670 m n.p.m.

Uczestnicy akcji zwiedzali także okoliczne miasta, tj. Bielsko-Biała, Skoczów, Cieszyn, Pszczyna, Żywiec. Udało się również zobaczyć Częstochowę, Wadowice, Kraków oraz Łebę i Mielno nad Bałtykiem.

W trasach dowolnych pojawiły się ogrody Kapias w Goczałkowicach, górski dwór Kossaków w Brennej,  park „Gródek” oraz park „GEOsfera” w Jaworznie, Jura Krakowsko-Częstochowska z jej uroczymi zamkami, Pacanów, zoo w Ostravie, Park Miniatur w Inwałdzie.

Zasięg akcji przeszedł nasze oczekiwania, ponieważ „Włóczykije” zawędrowali również do Londynu oraz wioski Świętego Mikołaja w mieście Rovaniemi  w Finlandii. Najdalszym miejscem, do którego udało się dotrzeć była Teneryfa, oddalona od Iłownicy o ponad 4600 km. W ten sposób akcja „Włóczykije na szlaku” rozszerzyła się poza granice naszego kraju.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzinom, które podjęły trud wędrowania. Pozytywny odbiór akcji oraz opinie rodziców mobilizują nas do dalszej organizacji podobnych projektów. Pozwolimy sobie przytoczyć kilka z nich:

„Akcja pozytywnie wpłynęła na dzieci, bardzo chętnie poznawały nowe miejsca, chociaż zdarzały się łzy z wysiłku i chwile zwątpienia.”

„Dzięki zaproponowanym trasom, zwiedziliśmy dotąd nieznane miejsca, które są „na wyciagnięcie ręki” od Iłownicy. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku będzie kolejna edycja tej akcji, ponieważ przyniosła ona dużo radości i satysfakcji całej rodzinie.”

„Pomysł z projektem genialny, dziękujemy 🙂 Sama zakochałam się w górach :)”

„Akcja zmotywowała nas do wypraw. Pozwoliła na spędzenie czasu razem. Wyprawy oderwały nas od codzienności i mile spędziliśmy czas całą rodziną.”

„Świetna akcja! Zmotywowała i nas – rodziców i dzieciaki do ruszenia się z domu! Miło spędzony rodzinny czas na łonie natury! Fajne wspomnienia! 10 tras minęło, ale to na pewno nie koniec!”

Życzymy dalszych wspaniałych przygód na szlaku! Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku szkolnym w nowej odsłonie „Włóczykija”!!!

 

Możliwość komentowania została wyłączona.
Skip to content